Mise Kongo

Datum konání: 
21.11.2018 - 01.12.2018

Mise Kongo byla v podstatě ukončením fáze příprav na možné využití mantrailingových psů v podmínkách rovníkové Afriky, při pátrání po pytlácích, kteří v národních parcích loví chráněnou faunu, hlavně slony, leopardy, gorily a další zvířata. Akci organizuje n.o. "Save Elephants"  Arthura Sniegoně. https://www.facebook.com/save.elephants.org/

Již přes 3 roky je již realizován program detekčních psů, který řeší hlavně Hanka Bohme a Martin Štěrba. Mediální hvězdou tady byla fenka Malinois "Cama", která bohužel při jedné misi po havárii auta zemřela i s jedním dobrovolníkem. 

Cílem naší mise bylo přímo na místech, kde by měli naši psi pracovat, zistit podmínky, zázemí a hlavně způsoby využití mantrailingových psů při pátrání po pytlácích. Jedná se o NP Odzala Kokoua na severu Konga a Tchimpounga, kde je centrum Institutu Jane Goodall. 

Pohybovali jsme se přímo v místech, která jsou nejohroženější. Velkým zážitkem bylo vidět krmení šimpanzů, kteří byli zabaveni pytlákům, nebo byli zranění a kteří se chystají na návrat do volné přírody, neskutečný pocit jsme zažili v pralese, kde se kolem nás na metry pohybovala tlupa goril. Těžko se popisuje krásná, nenarušená příroda, opice, ptáci, mytýli a mnoho dalších živočichů, kteří vás na každém kroku doprovází. 

Na druhou stranu je drsný pohled na buschmeat, který detekční psi detekovali v autobusech a kamionech, živého krokodýla a papouška Žako s vytrhaným peřím, aby nemohl létat. Problém chudých Konžanů je také v tom, že mají v podstatě jenom dvě možnosti k přežití. Buď budou přírodu chránit jako například kluci a holky z Ekoguardy, která parky střeží a nebo přejdou na druhou stranu a budou dostávat peníze od těch, kteří je do parků posílají loupit a střílet zvířata. Míra korupce je neskutečná, tolerance obrovská a osobně si velmi cením každého, kdo se jakkoliv snaží tamní přírodu chránit a těmto místním podmínkám odolává. 

V čase budoucím zapracujeme všechny poznatky do materiálu, který bude předkládán jak vedení národních parků, tak i neziskovým organizacím, které financují projekty na jejich ochranu. Pokud se seženou dostatečné finance, připravíme v ČR mantrailingové psy, kteří do Konga odletí a projekt se dostane i do fáze realizace. Jak to bude dál rozhodnou peníze a ochota se touto problematikou dál zabývat. Samozřejmě budeme rádi za každou podporu, která může pomoci projekt realizovat. 

Postupně se zpracovávají další materiály, fotky, videa, zprávy a pokusíme se je sem aktuálně přidávat.